Don’t be seduced!

Hello Dear a Reader,

Tonight, I’m sharing an infographic from the Money Advice Service. The MA is a non profitable advice service that gives financial advice. They are not selling anything. Those pesky supermarkets do everything they can to get an impulse purchase out of you. Just remember, it’s your job as the head of finance in your own life to spend nothing more than you want to.

I do most of the things on the list and more.

Over to you, please share what you do to keep those food costs to your set budget as I love it when we get the money saving chatter going.

Until tomorrow,

Love Froogs xxxx

Advertisements

15 thoughts on “Don’t be seduced!

  1. I’m almost always a good shopper, but just last week I made the rookie mistake of doing the grocery shopping when I was hungry. I wanted everything! Took myself in hand and didn’t buy junk, but I did buy two things more than planned. Oh well, at least it was on sale…but I’ll remember this the next time I’m going shopping, and eat something first!

    Like

    • No ….. it’s an infographic. A good public service offered by some organisations to prolific bloggers to get a very relevant message out into the public domain.

      An advert tries to sell you something, this gives good advice.

      Like

  2. I honestly find I spend less by shopping online, initially in my supermarket then transferring to supermarket site. I see the constant running total and can remove items if I decide they aren’t immediately essential and it brings the total down. I tried shopping in Aldi, but even after a £40 spend there would still be a few items I needed to go into Tesco or Asda (both conveniently placed in relation to Aldi) and before you know it I had gotten another £40 shop! Now I shop online and get it all bought to my door, and rarely spend over £50.

    Like

  3. I mostly do what’s on the list, but if something that we use regularly (eg tasty cheese, parmesan) is on special (for me, that means more than $2AUD off) I will buy two. Though now I’ve discovered Aldi’s delicious tasty cheese, which is cheaper than my independent grocer’s, even on special.

    I’d also add, NEVER shop with children. I used to go grocery shopping at 10pm when the kids were little. Though now they are teenages, it is good for them to see how much things cost (but I have to be super strong and say no to all the treats they try and weedle out of me!) I tell them to spend their own money, which they do:-)

    Liked by 1 person

  4. I especially like to shop first thing on Saturday morning (most people don’t seem to get into the store until after 10). I can take my time looking for things and the store is less crowded. It’s easier looking high or low for the bargains if there aren’t a lot of other shoppers in the aisles.

    Like

  5. I’m in the US and we have shelf tags which tell the “unit” prices on them for every product. So I can compare the smaller box of cereal that’s on sale with the larger one at regular price, and it tells me what I am paying per pound. This is really helpful, as doing it on my own calculator used to take a lot longer than just looking at a shelf tag. However, some math is still essential because if they can get away with it, they will compare apples and oranges—pounds to per item or per 100–just be sure you’re both talking ounces or pounds or grams or whatever. I go through the ad and put items I could use on the list, then follow with items I need or am close to needing—then I ONLY look at those items most of the time. I will look at all the produce, or all the meat, but not up and down every aisle of the store. I don’t buy everything on the list, but I do buy duplicates of items on a really good sale price. Instead of 2, I’ll buy 6 or 12 if I know the price isn’t going to be that low again for 6 months. Some items go on sale regularly and others much less often. You get a sense of the cycle after watching prices carefully for a while. The larger size is NOT always the cheapest, either!! And of course, you know that the ones at eye level are likely to be the MOST expensive. And the ones on the end displays are not even always on sale. Stay alert the whole time–don’t let yourself get hypnotized–the longer you stay, the more you spend.

    Like

    • Be sure to check those tags carefully…I recently pulled one of those tags right off the shelf and took it to the Customer Service desk because the weight of the package was less than half the weight that had been used to calculate the price per ounce!

      Like

  6. I do just about everything on the graphic. My main port of call is to look at the shelf edge labels and work out exactly how much I am paying per 100g for everything, that way you spot very quickly if the special offers are indeed that special or if something else is better value.

    The old adage used to be that buying in bulk and buying ‘big’ saved you money, now it can sometimes be the reverse and buying half a dozen of the same product in a smaller pack (if you can grit your teeth and ignore all the excess packaging you then end up with), can save you money on the ‘big bargain’ pack.

    You have to be very savvy to shop these days if you are wanting, or needing to save money.

    Like

  7. We have to keep cash in hand in rural areas as so many small shops and farm businesses don’t have electronic devices! If there is no cash to hand, you end up going to the only cash point around these days, at the supermarket, and then you are in there doing the unnecessary shopping! Wish the shelf edge pricing by kilo/gram was more consistent – it varies far too much. Would be a good campaign for UK savvy shoppers to back!

    Like

  8. Hello.I am a french addict reader from the south of France.I try to improve my english and love your blog and its new look.Would it be possible to put again the list of your lovest blogs on the side ?Good installation in Brittany,Catherine.

    Like

  9. I always use a list. And go thru the freezer first. It is a great help to the budget. And a question i cant find the recipe list

    Like

  10. Hi, I just found your blog! I agree with most of what you write – that infographic is really interesting concerning the spending habits! I personally always take out my grocery budget out in cash every week. When it’s gone, it’s gone. No chance of overspending! I also always make a list, I find it helps to just avoid aisles in general where you know you don’t need any products from – prevents impulse buys!

    Like

  11. I did just a big shop. Virtually everything I bought was the shop’s own brand/value range. Tinned soup is one thing I will buy the branded version of. The shop’s own brand are just too salty for me. I will buy value range frozen pizza, but not from Aldi. For some reason, Aldi’s tastes horrible to me. But the value frozen pizza from another grocery chain here is fine, and about as cheap as Aldi. I prefer a good Italian brand of pasta, although I will eat the value range if it’s the cheapest. Today the “thick” Italian brand spaghetti was on sale for $1 (50 cents off), which made it as cheap as the value range. I bought 5 boxes of the on sale one.

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s